جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 185589
  تاریخ انتشار : 12 تیر 1395 8:49
  تعداد بازدید : 675

  دیده‌بان حقوق بشر:

  دولت جدید برمه باید از اکثریت پارلمانی برای تغییر قوانین استفاده کند

  دیده بان حقوق بشر در گزارشی که امروز منتشر شد، اعلام کرد دولت جدید میانمار (برمه سابق) باید از اکثریت پارلمانی خود برای لغو یا اصلاح بسیاری از قوانین نظامی یا دوره استعماری که سخنرانی یا اجتماعات صلح آمیز را جرم می داند، استفاده کند.

  به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر، برد آدامز مدیر آسیایی دیده بان حقوق بشر در این باره گفت: دولت های برمه یکی پس از دیگری قوانین مبهم و گسترده ای را برای کنترل یا غیرقانونی کردن آزادی های اساسی تصویب کرده اند و باعث زندانی شدن هزاران فعال سیاسی می شوند.

  وی اضافه کرد: دولت جدید به رهبری «اتحادیه ملی برای دموکراسی» به سرعت برای آزادی بسیاری از افرادی که برای اظهارنظر صلح آمیز یا اعتراض زندانی شدند و نیز به منظور رفع اتهامات علیه دیگر افراد، اقدام کرده است، اما ضرورت دارد که زیرساخت قانونی سرکوبگری برچیده شود به طوری که فرصتی نباشد برمه دوباره زندانی سیاسی داشته باشد.

  این گزارش 113 صفحه ای با عنوان «آنها می توانند در هر لحظه شما را دستگیر کنند: ممنوعیت آزادی بیان صلح آمیز در برمه» استفاده و سوءاستفاده از طیف گسترده ای از قوانین مبهم در جرم شناختن ابراز عقیده صلح آمیز از جمله مباحث در زمینه منافع عمومی را مستند می کند و پیشنهادات مشخصی را برای لغو یا اصلاح این قوانین ارائه می دهد.

  این گزارش براساس تحلیل دقیق مفاد قانون کیفری برمه و نیز قوانینی از قبیل قانون اجتماع صلح آمیز و تظاهرات صلح آمیز، سند ارتباطات راه دور و قانون رسانه های خبری است.

  این گزارش بر اساس مصاحبه با افراد تحت پیگرد طبق این قوانین مانند روزنامه نگاران، فعالان مدنی و وکلای حقوقی ترسیم شده است.

  پنج سال گذشته زمان تعدیل و تغییر در برمه بوده است. اما در دوران تئین سئین رییس جمهور پیشین آن دسته از افرادی که از آزادی های جدید استقبال کردند تا به انتقاد از دولت یا ارتش بپردازند اغلب دستگیر یا محکوم شدند. این عکس العمل ها در برابر انتقادات، از طریق قوانینی که حقوق مورد حمایت بین المللی در ابراز عقیده و اجتماع صلح آمیز را نقض می کند، تسهیل شد. برخی از این قوانین به دوران استعمار بریتانیا بازمی گردد، برخی دیگر تحت خونتاهای نظامی تصویب شدند و دیگر قوانین محصول اصلاحات نمایشی دولت تئین سئین است.

  پانگ لونگ یک وکیل در شهر رانگون به دیده بان حقوق بشر در ژانویه 2016 گفت: آنها می توانند تحت این قوانین شما را در هر زمان دستگیر کنند. هیچ تضمینی وجود ندارد.

  یکی از قوانینی که بیشتر مورد سوءاستفاده قرار می گیرد، قانون اجتماع صلح آمیز و تظاهرات صلح آمیز 2012 است که برای دستگیری و تحت پیگرد قرار دادن افراد زیادی از معترضان در چند سال گذشته استفاده شده است. از جمله این افراد می توان به دانشجویان معترض به دخالت ارتش در دولت، کشاورزانی که به مصادره زمین هایشان برای نصب مین یا ادوات نظامی اعتراض کردند و روزنامه نگاران معترض به دستگیری دیگر روزنامه نگاران اشاره کرد.

  مفاد افترای مجرمانه قانون کیفری و قانون رسانه های خبری برای تعقیب قانونی کردن روزنامه نگاران برای گزارش های انتقادی از دولت استفاده شده است.

  پنج روزنامه نگار از ژورنال اتحاد در سال 2014 به 10 سال زندان محکوم شدند که بعدها به هفت سال کاهش یافت. این روزنامه نگاران در میان افرادی بودند که توسط دولت جدید در ماه آوریل آزاد شدند اما این قانون که برای زندانی کردن این افراد استفاده شد بدون تغییر مانده است.

  مدیر آسیایی دیده بان حقوق بشر درباره دولت جدید برمه گفت: پس از پیروزی گسترده در انتخابات دولت جدید وظیفه دارد تا قوانین برمه را مورد بازنگری قرار دهد تا اطمینان یابد که همگان بتواند بدون برخورد پلیس یا کشیده شدن به دادگاه و متهم شدن به ابراز عقیده صلح آمیز بپردازند. با این حال پنجره برای اصلاحات شجاعانه برای همیشه باز نخواهد ماند؛ بنابراین این دولت باید این موضوع را در زمان تشکیل جلسه پارلمان در راس دستور کار خود قرار دهد.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28575738
اکنون :
47