جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 54945
  تاریخ انتشار : 15 تیر 1393 15:34
  تعداد بازدید : 406

  نشست کمیته منع تبعیض علیه زنان در ژنو برگزار می شود

  نشست کمیته منع تبعیض علیه زنان در پنجاه و هشتمین اجلاس کمیته منع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان در مورد حق آموزش زنان و دختران برگزار می شود.

  به گزارش خبرگزاری فارس، در پنجاه و هشتمین اجلاس کمیته منع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان (CEDAW) در ژنو آغاز به کار کرده و تا 18 جولای 2014 ادامه خواهد داشت، یک نشست نیم روزه به بحث و بررسی پیرامون موضوع حق آموزش زنان و دختران (موضوع ماده 10 کنوانسیون منع تبعیض علیه زنان)، اختصاص پیدا خواهد کرد.

  این نشست که توسط کمیساریای عالی ملل متحد در مورد حقوق بشر، ترتیب داده شده است، توسط صندوق کودکان ملل متحد نیز مورد پشتیبانی قرار خواهد گرفت.

  هدف از برگزاری این نشست نیم روزه، ایجاد پیش زمینه های لازم برای تدوین و تصویب یک نظریه تفسیری یا توصیه عمومی توسط کمیته منع تبعیض علیه زنان در مورد حق آموزش زنان و دختران است؛ و هدف از از ارائه چنین توصیه یا نظریه تفسیری نیز ارائه راهکار به دولت ها جهت تضمین برخورداری زنان و دختران از حق آموزش به نحو بهینه و به شیوه ای مؤثر و کارآمد خواهد بود.

  همچنین مقابله با نقض حق آموزش زنان و دختران در کشورهای مختلف نیز از جمله اهداف این نظریه تفسیری به حساب می آید.

  کمیته منع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان از نمایندگان تعدادی از آژانس های تخصصی ملل متحد و نهادها و ارکان حقوق بشری ملل متحد، و نیز نهادهای حقوق بشری منطقه ای و نیز سازمان های غیردولتی فعال در امر آموزش؛ به ویژه آموزش زنان و دختران و نیز برخی از افراد و شخصیت های برجسته در زمینه آموزش زنان و کودکان جهت مشارکت در این نشست تخصصی دعوت به عمل آورده است.

  با توجه به اینکه از مجموع 57 کشور اسلامی، بالغ بر 54 کشور به عضویت کنوانسیون منع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان درآمده اند، و نیز با توجه به اهمیت و جایگاه حق آموزش زنان و دختران از دیدگاه اسلام، و نیز پیشرفت های حاصله در زمینه حق آموزش در کشورهای اسلامی؛ به نظر می رسد فرصت مشارکت در این نشست می تواند یکی از ظرفیت های موجود برای کشورهای اسلامی قلمداد شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28106013
اکنون :
22